فردی که از تکنیک منتورینگ و برای پرورش مراجع از مجموعه ای از ابزارها استفاده می نماید، منتور نام دارد.

منتور فردی متخصص و حرفه‌ای در یک‌ رشته خاص است که دانش عمومی و تخصصی ، مهارت، تجربه و سابقه کار بسیار زیاد، در آن رشته تخصصی و حرفه را دارد و بخاطر داشتن سابقه کار و مهارت بالا دقیقا می داند که در هر شرایط و زمانی متناسب با حال مراجع از کدام تکنیک برای حل مشکل او استفاده کند.

منتور در ابتدای شروع کار گزارش عارضه یابی از وضعیت موجود مراجع تهیه می کند و در پایان کار گزارش پیشرفت به مراجع ارایه می دهد.

فرایند منتورینگ عبارتست از :

 • تهیه گزارش وضعیت موجود
 • ا ستفاده از ابزار مشاوره در زمان مناسب
  • مشاوره مدیریتی یا فنی برای رشد و توسعه شغلی
 • ا ستفاده از ابزار آموزش در زمان مناسب
  • آموزش فنی و تخصصی
 • ا ستفاده از ابزار کوچینگ در زمان مناسب
  • رفع موانع درونی رشد فردی با جلسه کوچینگ
 • تهیه گزارش وضعیت بهبود

منتورینگ یک مهارت و تخصص است که فرد متخصص می بایست آن را یاد بگیرد تا بتواند بعنوان یک منتور فعالیت نماید. در غیر اینصورت اگر فقط از ابزارهای مشاوره و آموزش برای انتقال دانش فنی خود به مراجع استفاده می کند در واقع در حال ایفای نقش یک مربی است که در کنار مراجع و با حمایت و صبوری، گام به گام او را پرورش می دهد.

مثال: فرایند جانشین پروری یک تکنیک تخصصی در واحد مدیریت منابع انسانی می باشد. حسابداری یک تکنیک تخصص در واحد مالی می باشد. وقتی مدیر مالی می خواهد با جانشین پروری تخصص مالی را به جانشین خود منتقل نماید و اصول مدیریت واحد مالی را به او بیاموزد و تجربه هایش را انتقال دهد. باید ابتدا این فرد را در چارچوب  فرایند جانشین پروری ( ارسال شده از طرف واحد منابع انسانی )  و به وسیله آموزش ( با ابزار آموزش و مشاوره برای انتقال دانش و تجربه فنی )  و پرورش ( ابزار کوچینگ، مشاهده ،گزارش ) بدهد. بنابراین برای پرورش او به تکنیک و فرایند منتورینگ  ( مجموعه ابزارهای مشاهده، گزارش، آموزش، مشاوره، کوچینگ ) نیاز دارد که مهارتی جدید (اصول و مهارتها  و فرایند منتورینگ) است که می بایست آن را بیاموزد تا صرفا جانشین خود را آموزش ندهد و  بتواند او را پرورش نیز بدهد.

از این رو انجمن مدیریت منابع انسانی “کارگاه منتورینگ” را طراحی کرده است که جمعی از اساتید با تجربه و متخصص این فرایند را آموزش بدهند و سرفصل های کارگاه بشرح زیر می باشد.

 

 

با سپاس

محبوبه مظاهری

منتور منابع انسانی/ مدرس مهارت های کوچینگ

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

*

code

فهرست
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
0:00
0:00