شجریان تاریخ موسیقی و هنر کشور ما از هشتاد سال گذشته نه از هزار سال گذشته تاکنون بود. شعر و موسیقی و آواز ایرانی را زنده کرد بطوریکه در خانه هر ایرانی نوای او پیچیده است. تاریخ زنده کشور ایران بود و با هنرمندانی بزرگ شده و زندگی کرده بود که دیدار آنها حسرت تک تک ما بود. آوایش عالم معنا را به زمین آورد و نوای بهشتی را بر آسمان طنین افکند. کوه دماوند موسیقی آواز و شعر عصر کنونی بود که با رفتن ادبیات و هنر ایران تنها شد.
محمدرضا شجریان با تحقیق و مظالعه و مشق و تمرین موسیقی و ساز و آواز را در حضور اساتید برتر ایرانی اموخت و جنان تحریر و آواز ایرانی را در گلوی او اجرا نمود که نوایش جهانی شد و امروز همه فرهیختگان به عزای او نشسته اند.
بزرگ زاده و بزرگ منش بود. با همراهی همسرش، فرزندانی پرورش داد که بوی آوای پدر و مجری آواز ایرانی هستند و فرزندانش به سادگی در بین مردم زندگی می کنند. بین شجریان و مردم فاصله ای وجود نداشت و هیچگاه خودش را برتر از مردم نمی دانست.
شجریان همیشه از مردم حمایت کرد و صدای ملت بود. همیشه خود را خدمتگذار مردم می دانست و از مردم برای انجام کارهایش اجازه می خواست مانند مردم و بین مردم زندگی می کرد و آداب و رسوم ایرانی و سنتی رایج بین مردم را با افتخار اجرا می کرد.
خاطرات کودکی و نوجوانی با با نوای آواز او عجین شده است . هر آواز او خاطره ای خوش برای ما به ارمغان آورد.شجریان یادآور خانواده گرم ایرانی و آداب و سنن و فرهنگ اصیل ریشه دار خاک ایران است که در دل و جان ما ریشه کرد.
محمدرضا شجریان خاطرات خوش و شادی و معنا و مفهوم را به زندگی ما آورد و در یاد و خاطر ما تا ابد خواهد ماند ، انچنان که شاهنامه و فدوسی هزارسال است با ایرانیان زنده است و زندگی می کند.
سفرت بسلامت خسرو آواز ایران، شهنشاه شیرین دهنان، روح خردمند و اصیل فرهنگ کهن ایرانی که انسان بودی مانند یک انسان زندگی کردی و از خود انسانیت بر جا گذاشتی.
ای کاروان آهسته رو…. آرام جانم میرود….

نویسنده محبوبه مظاهری
برای روزنامه آسیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
0:00
0:00